Váš nákupný košík je prázdny!

Rusko, majstrovstvá sveta vo futbale a rastúca homofóbia

18/06/2018 0
Sledujte pokrytie Svetového pohára Al-Jazeera 2018 tu.
 
Anglický futbalový fanúšik Di Cunningham mal trochu obavy z cestovania do Ruska za Svetový pohár 2018.
 
Medzi skupinami práv existovali obavy z nárastu homofóbie a bezpečnosti homosexuálnych fanúšikov v sociálne konzervatívnej európskej krajine.
 
Homosexualita, ktorá bola až do roku 1999 klasifikovaná ako duševná choroba v Rusku, je kontroverznou otázkou v krajine, ktorá neuznáva manželstvá rovnakého pohlavia.
 
Rusko v roku 1993 dekriminalizovalo interakcie osôb rovnakého pohlavia, ale zločiny z nenávisti voči komunite LGBT (lesbičky, homosexuáli, bisexuáli a transsexuáli) vzrástli od toho, ako krajina prijala kontroverzný zákon, ktorý zakazuje šírenie "homosexuálnej propagandy" maloletým v roku 2013.
 
Rusko je zaradené medzi 45 európskych krajín z hľadiska práv homosexuálov zo siete európskych LGBT skupín ILGA-Europe.
 
Cunningham, ktorý sa v pondelok zúčastní prvého zápasu v Tunisku vo Volgograd, uviedol, že jej aliancia fanúšikov futbalových fanúšikov skupiny LGBT dostala hrozivé anonymné e-maily, varujúc, že ​​by boli "bodnutí", ak by odcestovali do Ruska.
 
"Dostali sme niekoľko varovaní, že fanúšikovia LGBT nebudú v Rusku vítaní a niektorí boli dosť drastickí z hľadiska toho, čo by sa nám stalo, keby sme išli," povedal Cunningham, organizátor Three Lions Pride, LGBT futbalová fanúšikovská skupina Anglicka že je "nešťastné", že FIFA drží taký prestížny futbalový turnaj v krajine, kde "niektorí ľudia nemajú potešenie".
 
Pýcha vo futbale, britská aliancia pre skupiny fanúšikov, ktoré patria komunite LGBT, odvtedy podala sťažnosť FIFA - futbalovému riadiacemu orgánu - a bolo povedané, že hrozby prešetrujú organizátori turnaja.
 
Napriek ubezpečeniam, Cunningham hovorí, že veľa fanúšikov LGBT sa bojí zúčastniť sa mesačnej športovej predstavy v Rusku.
 
"Nie je veľa otvorených gayov LGBT fanúšikov, pretože väčšina ľudí necíti, že ich bezpečnosť je zaručená," povedal Cunningham pre Al Jazeera.
 
Sieť Fare, antidiskriminačný orgán, ktorý pracuje v spolupráci s FIFA, zaznamenal za posledný rok nárast antigayových a rasistických zpěvov v ruskom futbale.
 
Tam bolo 12 incidentov homofóbne správanie fanúšikov vnútri štadiónov, podľa správy siete Fare a Moskva-založené SOVA Center, uvoľnené minulý mesiac.
 
V správe sa uvádza, že fanúšikovia čoraz viac označujú súperov ako "gay" ako prostriedok zneužitia.
 
"Tieto úrovne diskriminačného spievania naznačujú, že xenofóbne názory zostávajú medzi mnohými ruskými fanúšikmi hlboko zakorenené," uviedla správa.